Je rok 2022 a technologický pokrok sa šíri veľmi rýchlo. Obrovské množstvo procesov sa odohráva online. Na svet prichádzajú nové technológie ako Web3 a firmy by sa na to mali pripraviť.

Čo je Web3?

V jednoduchosti, je to budúcnosť internetu. Jeho podstatou je vytvoriť bezpečnejší decentralizovaný internet, ktorý by uistil použivateľov, že ich dáta sú v bezpečí a nebudú kontrolované veľkými technologickými firmami.

V princípe by mal Web3 bežať na Blockchaine a využívať technológie ako DeFi (decentralized finance) alebo NFT (non-fungible tokens).

Skeptici však majú pochybnosti o tejto technológii, keďže mnoho projektov vo Web3 sú centralizované a ovládané jednou spoločnosťou, prípadne pripomínajú rôzne pyramídové schémy. Niektorí dokonca odporujú myšlienku decentralizácie, keďže takýto systém nemá dostatočnú mieru regulácie. Toto by mohlo poskytnúť veľký priestor pre rôzne podvody a scamy.

História internetu

V 90. rokoch 20. storočia sa začala masovo využívať prvá verzia internetu, ktorá nebola tak komplexná, ako dnešná verzia. Weby obsahovali veľmi jednoduché stránky a základné fotny.

V roku 2005 sa vyvinul do Webu 2, ktorý priniesol veľa možností v distribúcii obsahu. Toto mohli firmy využiť práve na zviditeľnenie sa v online svete pomocou blogov či videí.

história internetu

Ako môžu firmy využiť Web3?

1. Personalizované služby

Takmer každý zákazník oceňuje extra level personalizácie v nákupnom procese. Preto je výhodou pre firmy, že napríklad pomocou metaversu dokážu zabezpečiť vyššiu mieru personalizácie v poskytovaní služieb. To všetko aj vďaka AI (umelej inteligencii).

2. Zefektívnenie business procesov

Aby firma mohla zefektívniť procesy, môže využívať blockchain na to, aby mala dáta dostupné v reálnom čase. Napríklad hotely môžu uchovávať dáta o návštevách, faktúrach alebo rezerváciach návštevníkov. V reálnom čase tak vedia získať aktuálne informácie a vytvoriť individuálný zážitok pre klienta na základe predošlých preferencií a skúseností.

3. Rýchlejší a lacnejší prístup k dátam

S Web3 môžu firmy poskytnúť dáta v reálnom čase aj svojim zákazníkom. O celom nákupnom procese tak zákazník získa vždy tie najaktuálnejšie informácie. SAP napríklad využil blockchain technológiu k tomu, aby distribútor rýb mohol presne ukázať, akou cestou prešiel ich tuniak od vylovenia až do obchodu. (link na tuniak blog)

4. Marketing

Pomocou Webu 3 sa spoločnostiam naskytnú obrovské možnosti vo svete marketingu. Firmy už dnes v rôznych Metaversoch nakupujú pozemky, aby mohli na nich uskutočniť virtuálne podujatia, či umiestniť rôzne reklamné predmety.

Niektorí hudobníci dokonca uskutočnili virtuálne koncerty s miliónmi ľudí. Firmy takto vedia využiť marketing pre rôzne eventy a podujatia, ktoré sa uskutočnia z pohodlia domova, no pridajú hodnotu pomocou interaktívneho zážitku.

5. Tréning a onboarding

Zaučenie nových zamestnancov môže byť niekedy veľmi náročné. Obzvlášť, ak takéto zaučenie prebieha online. Tento proces vie taktiež Web3 uľahčiť pomocou interaktívneho zážitku. Rôzne aktivity v metaverse pomôžu novým zamestnancom prispôsobiť sa novej firme aj na diaľku pútavou a zaujímavou formou. Takýto spôsob tréningu zaručí aj väčšiu angažovanosť nových zamestnancov.

Tak to teda uzavrieme

Stále nie je úplne jasné, kedy sa oficiálne celý Web3 spustí, prípadne ako to bude prebiehať. Do istej miery už fungujeme v Metaverse (sociálne siete, počítačové hry a tak ďalej) a využívame veľa prvkov Webu 3 (blockchain, DeFi, smart contracts). Web3 má síce mnohých odporcov, no je veľmi pravdepodobné, že táto zmena príde čoskoro a nie len firmy by sa mali na to pripraviť.

Ak však chcete predbehnúť konkurentov a dopriať svojmu biznisu náskok, skúste kompletne digitalizovať vaše podnikanie. Ak chcete zefektívniť procesy vo firme, či získať prístup k dátam v reálnom čase, nemusíte čakať na Web3. Kontaktujte našich špecialistov na digitalizáciu a získajte náskok vďaka cloudu.

Ak ste ešte zvedaví

Na tomto blogu (anglicky) sa dozviete viac o tom, ako firmy môžu získať konkurenčnú výhodu pomocou Web3. V tomto článku (anglicky) zase zistíte, čo znamená Web3 pre marketérov. No a ak by ste chceli sledovať celú situáciu viac do hĺbky, pomôže vám k tomu tento web (anglicky).

 

Prečítajte
si ďalej

BLOG

SAP Business ByDesign @#)%

SAP Business ByDesign – Čo je nové 2305

Čitať ďalej
Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS