V dnešnom svete, kde sa technológie a požiadavky rýchlo menia, sú inovácie „neoddeliteľným kľúčom k prežitiu“ v akomkoľvek odvetví. Rýchle zmeny v technológiách a obchodných procesoch urobili z inovácií nevyhnutnosť, nie len požiadavku. Systém, ktorý dnes funguje celkom dobre, môže byť zajtra zastaraný. Pre všetky spoločnosti je výzvou splniť požiadavky zákazníkov. To ich núti dodávať stále nové a lepšie riešenia, ak zlyhajú, vedie to k neúspechu až zániku celej organizácie.

Podľa oxfordského slovníka „inovácia“ znamená činnosť alebo proces inovácie: inovácia je rozhodujúca pre trvalý úspech akejkoľvek organizácie.

História bola svedkom spoločností, ktoré boli kedysi na vrchole, ale neskôr boli odsúdené na zánik len kvôli „nedostatku inovácií“. Všetci poznáme úspešné príbehy spoločností, ako sú General Motors, Ford Motors, Blackberry, Nokia, Motorola, Kodak a zoznam by mohol pokračovať ďalej. Všetky tieto spoločnosti sa kedysi tešili z toho, že sú na vrchole! Súčasné úspešné spoločnosti si uvedomili, že inovácie by mali byť hlavnou aktivitou, a preto ich začlenili do svojich každodenných aktivít.

Kto je však zodpovedný za iniciovanie inovácií v spoločnosti? Malo by to byť zhora nadol alebo naopak? Malo by to byť len súčasťou diskusií v zasadacej miestnosti alebo ísť nad rámec toho?

Špičkové inovatívne spoločnosti veria, že inovácia nie je len jednorazový proces. Je to pomalý a stabilný proces, ktorý by mal byť začlenený do kultúry spoločnosti. Vrcholový manažment v každej organizácii musí chápať dôležitosť inovácií pre prežitie v odvetví a mal by pôsobiť ako vzor pre organizáciu ako celok.

Spoločnosti by mali dodržiavať určité kroky, aby prijali inovácie v organizácii.

  • Nebojte sa zlyhania

Aby organizácia začala inováciu, je veľmi dôležité privítať nové nápady (akokoľvek sú absurdné a neštandardné) a návrhy. Pre správnu zmes kreatívnych nápadov a návrhov by teda malo existovať prostredie slobodnej kultúry, kde sa zamestnanci neboja zlyhania.

Spoločnosť 3M je jednou z najinovatívnejších na svete a riadi sa politikou, podľa ktorej zamestnanci trávia 15 percent svojho pracovného času v niektorých osobných inovatívnych projektoch.

*Všetci používame post-it takmer denne na pracovisku, ale len veľmi málo ľudí si uvedomuje, že ho vynašiel pracovník finančného oddelenia 3M v 15 % svojho pracovného času! Zvláštne, však?

  • Vytvárajte malé skupiny

Organizácie by mali vytvárať malé skupiny, ktoré môžu pracovať na inovatívnych projektoch a sledovať a porovnávať rôzne inovácie. Pre skupiny by mala existovať vhodná platforma na zdieľanie nápadov a ich presadzovanie.

  • Uznanie úspechu

Pre každú organizáciu je veľmi dôležité uznať inovácie a odmeňovať/oceniť zamestnancov v správnom čase a na správnom mieste.

  • Nebuďte prehnane sebavedomí

Aby ste v biznise zostali nažive, je veľmi dôležité byť informovaný o nedávnych udalostiach. Monopol, ktorý si dnes užívaš, sa ti zajtra môže stať tŕňom v krku, len preto, že pri užívaní si monopolu si podcenil zmeny, ktoré sa dejú okolo.

  • Osvojte si IT a najnovšie technológie

V dnešnom vysoko nepredvídateľnom svete podnikania je pre spoločnosti takmer nevyhnutné využívať maximálnu kapacitu najnovších technológií a procesov. Ak zostane pozadu, výsledok môže byť rovnaký ako v prípade Nokie a Blackberry.

Pamätajte si, že podnikanie je ako šíry oceán a vždy sa nájdu nejaké veľké ryby, ktoré čakajú, aby zožrali tie malé jedným dúškom!

 

Prečítajte
si ďalej

BLOG

SAP Business ByDesign @#)%

SAP Business ByDesign – Čo je nové 2305

Čitať ďalej
Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS