Podľa štatistík okolo 60 percent firiem sa stretáva s oneskorenými platbami, ktoré ovplyvňujú prácu, cash flow a prácu s klientmi a niekedy aj v samotnej firme. Vieme, že ide o pomerne zložitý a energeticky náročný proces. Preto sme pripravili dva blogy o tom ako sa predchádzať oneskoreným platbam a ako vy môžete maximalizovať svoj firemný cash flow.

V tomto prvom blogu sa dozviete o samotných oneskorených platbách, ich príčinách a následkoch, ktoré môžu priniesť. Okrem toho vám ukážeme príklady stratégií, ako sa im vyhnúť.

Oneskorene platby

Keď si váš zákazník kúpi váš produkt alebo službu, vaše účtovné oddelenie mu pošle faktúru a iba dúfa, že tu platbu dostane čo najrýchlejšie. Mnohé organizácie na celom svete však majú zákazníkov, ktorí prekračujú dátumy splatnosti faktúr a platia príliš neskoro alebo ešte horšie, neplatia vôbec.

Tieto oneskorené platby môžu spôsobiť dodávateľovi a odberateľovi mnohé ťažkosti. Preto musí vaša organizácia kontaktovať svojich zákazníkov hneď po prekročení dátumu splatnosti faktúr.


Príčiny oneskorených platieb

Oneskorené platby sa stali jednou z výziev, ktorým v súčasnosti podniky čelia. Dôvody oneskorených platieb môžu byť v každej situácii iné. Toto sú niektoré bežné príčiny oneskorených platieb:

 1. Manuálna chyba. Väčšinu chýb v správe faktúr možno nasmerovať späť k ľudskej chybe. Trpíme stresom a únavou. Z času na čas strácame koncentráciu. Alebo možno jednoducho zabudneme. To je dôvod, prečo je vždy dobré prejsť na digitálne vysielanie, čo najviac, a čo najskôr. Údaje fungujú najlepšie, keď ich namiesto ľudí zadáva a spravuje stroj. Týmto spôsobom môžeme odstrániť stres, únavu, zábudlivosť, nesústredenosť a ďalšie potenciálne ľudské chyby.
 2. Neočakávané výdavky alebo vonkajšie faktory. Existuje veľa neočakávaných situácií, ktoré môžu spôsobiť oneskorenie platieb. Ako napríklad štátne sviatky alebo údržba bankového systému.
 3. Nedostatok pripomienok alebo následných opatrení. Mnohokrát sme sa stretli so situáciami, keď zákazníci nedostali upomienku na zaplatenie včas alebo o meškaní. Tieto pripomienky a upozornenia musia byť pripojené k správnemu kanálu, kde budú upozornenia doručené v správnom čase a v správnom množstve.
 4. Neúplné kmeňové dáta. Chýbajúce alebo nesprávne informácie o predajcovi môžu spôsobiť oneskorenie spracovania platieb.
 5. Nesprávna konfigurácia platby. Konfigurácia behu platieb nemusí byť správne nastavená, čo vedie k oneskoreniu platieb.

Je dôležité identifikovať hlavnú príčinu oneskorených platieb a implementovať nápravné opatrenia, aby sa predišlo budúcim oneskoreniam.

Manažér manualne kontroluje oneskorené platby

Už vieme čo sú oneskorené platby, ale ako sa im vyhnúť?

Musíme predvídať a vyhýbať sa oneskoreným platbám, ako je to len možné. Na to existuje niekoľko malých stratégií/tipov/pravidiel, názov so môžete vybrať sami, ako sa vyhnúť týmto situáciám s oneskorenými platbami.

 • KOMUNIKUJTE JASNE

Jasná komunikácia je podľa nás kľúčom ku všetkému. Vy a váš zákazník musíte byť na rovnakej vlne so všetkými jasnými dohodami. Oznámte zákazníkom jasne platobné podmienky a dátumy splatnosti, aby ste predišli nejasnostiam a minimalizovali riziko oneskorených platieb.

 • STANOVENIE POLITIKY ZBERU

Zabezpečte, aby boli zákazníci oboznámení s politikou inkasa tak, že ju oznámite písomne, prostredníctvom faktúr a uvediete ju v zmluvách. Priebežne kontrolujte a zdokonaľujte politiku zberu a robte vylepšenia na základe skúseností a meniaceho sa správania zákazníkov.

 • POZNAJ SVOJHO ZÁKAZNÍKA

Možno je to klišé, ale oplatí sa mať dobrý vzťah s klientom alebo zástupcom daného podniku. Týmto spôsobom bude jednoduchšie vyriešiť platobné podmienky a dohnať všetky omeškané platby. Len sa vždy uistite, že tieto vzťahy nepreruší žiadna frustrácia z oneskorenej platby.

 • DOHODNITE SA NA PLATOBNÝCH PODMIENKACH

Jasne definované platobné podmienky pomáhajú vytvoriť očakávania u zákazníkov a vyhnúť sa nedorozumeniam. Ak sa vopred dohodnete na podmienkach platby faktúr, môžete predísť výkyvom peňažných tokov a rozhodnúť sa pre niečo, čo vyhovuje vášmu plánu rastu podnikania.

 1. Nastavte upomienky: Nastavte pre zákazníkov automatické pripomenutia platieb, aby ste sa uistili, že nepremeškajú termíny platieb.
 2. Používajte technológiu: Implementácia systému fakturácie a sledovania platieb pomáha udržať si prehľad o platbách a znižovať riziko oneskorených platieb.
 3. Okamžite sledujte oneskorené platby a v prípade potreby podniknite právne kroky.
 • SLEDUJTE PLATBU FAKTÚRY

Existujú prípady, keď im z rôznych dôvodov neuhrádzate faktúry včas.  Keď sa to stane, môže to byť veľmi nepríjemné. Proces vrátenia peňazí, audit, byrokracia, všetok plytvanie časom a energiou, to všetko môže byť frustrujúce. Takéto prípady často vznikajú v dôsledku chyby pri sledovaní faktúr. Správnym sledovaním sa môžete ľahko vyhnúť týmto druhom chýb a ušetriť vám veľa vzácnych zdrojov.

Ďalšou kľúčovou funkciou, na ktorú treba dávať pozor vo vašom softvéri na správu faktúr, je teda možnosť sledovať každú jednotlivú platbu v reálnom čase. 99 % finančných riaditeľov a finančných lídrov verí, že údaje v reálnom čase sú kľúčové pre prijímanie lepších obchodných rozhodnutí. A dobrý softvér vám to umožní.

 • PONUKA STIMULÁTOROV ZA OKAMŽITÚ PLATBU

Čím rýchlejšie fakturačné oddelenie vygeneruje faktúry a odošle ich zákazníkovi po dodaní produktu alebo služby, tým skôr bude platba prijatá. Zvážte ponúkanie stimulov, ako sú zľavy za rýchlu platbu, aby ste povzbudili zákazníkov platiť včas.

 • SPRÁVA ÚVERU

Úverový manažment je definovaný ako proces znižovania rizika, v ktorom spoločnosť predáva produkt(y) zákazníkovi, ale po určitom čase od zákazníka inkasuje peniaze. SAP Credit Management je aplikácia, ktorá pomáha organizáciám monitorovať, vyhodnocovať a kontrolovať úverové situácie a prideľovanie úverov. Umožňuje nám poskytovať našim zákazníkom úverové podmienky a tiež vykonávať kontroly kreditu pri predajných transakciách

SAP Credit Management nás podporuje pri včasnom určovaní rizika straty nedobytných pohľadávok voči obchodným partnerom a pri efektívnom a automatickom prijímaní úverových rozhodnutí.

Úverový limit definuje maximálnu výšku úveru, ktorý môže mať organizácia alebo jednotka. Pre každú jednotku môžeme definovať viacero úverových limitov. Upozornenie na úverový limit definuje, kedy by mal byť manažér účtu informovaný, že sa zákazník blíži k úverovému limitu. Upozornenie na úverový limit sa spustí, keď množstvo použitého kreditu prekročí zadanú hodnotu.


Dozvedeli sme sa čo sú oneskorené platby a ako sa im vyhnúť. V ďalšom blogu zistíme najlepšie postupy na udržiavanie cash flow.

Ak máte akékoľvek otázky konkaktujte nás prostredníctvom kontaktného formulára.

Prečítajte
si ďalej

BLOG

Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
ERP softvér

Najväčšie výzvy pri implementácii podnikových systémov

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS