Je pravda, že sa život vracia do normálu a väčšina firiem funguje bez akýchkoľvek obmedzení. Veľa zamestnancov oceňuje možnosť home office a návrat do firemných priestorov nie je ideálna predstava pre mnohých. Svoje duševné zdravie väčšina zamestnancov udržali v pohode práve vďaka času a práci v domácnosti. Ako však prilákať zamestnancov naspäť do firmy bez toho aby utrpelo ich zdravie?

Menej je niekedy viac

Človek sa ako spoločenský tvor prirodzene potrebuje socializovať a vytvárať si vzťahy. Pre vašich zamestnancov je nevyhnutné aby pracovali v tíme, mohli sa tak navzájom posúvať a vykonávať tú najlepšiu prácu.

Niekedy je však menej viac. Podľa antropológa Robina Dunbara je ideálna pracovná skupina tvorená 4-6 členmi. To znamená, že po prvotnom “šoku” keď zamestnanci možno trávili množstvo času sami na home office, zoskupiť svojich zamestnancov do tímov po 5 členov môže byť ten správny krok.

V práci ako doma

Pre mnoho ľudí je dôležité oddeliť priestor na relax a priestor na prácu na to, aby podávať výborné výkony.

Psychické zdravie a pohoda zamestnancov záleží od toho, ako pohodlne sa cítia v kancelárii. Niektoré veľké firmy ako napríklad Google ponúkajú množstvo benefitov pre zamestnancov v podobe oddychových zón, či firemných masérov priamo v kancelárii.

Je pravda, že toto je luxus, ktorý si nemôže dovoliť každá firma. Ale určite aj malé a stredné podniky dokážu vytvoriť lepšiu atmosféru v práci.

Poskytnete zamestnancom priestor, kde si môžu na pár minút sadnúť ku káve a oddýchnuť? Je to váčsia motiváciu k návratu.

Napríklad, my v SNAPe pravidelne organizujeme firemné raňajky, ktoré si zamestnanci pripravia sami a tak prinesú kúsok “domácej kuchyne” aj svojim kolegom.

Osobnostný rozvoj

Podľa teórie sociálnej identity sa naša osobnosť rozvíja práve v závislosti od toho, s kým trávime svoj čas. Počas lock-downu a home office sme stratili kontakt s kolegami a priateľmi, ktorí formujú našu osobnosť.

Správny business líder by mal prispievať k lepším interakciám v tíme a podporovať vzájomný rozvoj. Na začiatok pre lepšiu duševnú pohodu môže stačiť aj bežný rozhovor so zamestnancom. Niektorí ľudia sa boja nahlas povedať svoje obavy a to, že sa cítia pod tlakom či stresom. Preto je vhodné aby lídri podporovali vzájomnú interakciu a zdieľali svoje osobné pocity aj na pracovisku s kolegami.

Vieme si predstaviť ako náročné môže byť “dotiahnuť” svojich kolegov do práce po tom, ako sa “udomácnili” počas pandémie. Nestrácajte však hlavu a hľadajte riešenia spolu so zamestnancami na to, ako pre nich vytvoriť príjemné prostredie aj vo firme.

S lepším mentálnym zdravím môžete prispieť k vyššej produktivite firmy.

Prečítajte
si ďalej

BLOG

SAP Business ByDesign @#)%

SAP Business ByDesign – Čo je nové 2305

Čitať ďalej
Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS