V SNAPe riešime túto otázku často, keďže sa cloudom zaoberáme pravidelne. V prípade, že riešite otázku, či ponechať servery vo firme alebo na to využiť cloud, tento blog vám môže pomôcť v rozhodovaní. Neexistuje riešenie, ktoré by sadlo každej firme. V SNAPe sa netajíme tým, že máme radi cloud. Aj tak vám prinášame rovnocenný pohľad na obe riešenia.

Čo je server?

Server je počítač, či zariadenie, ktoré umožňuje prenos dát. Jeho úlohou je splniť požiadavky klienta. Server jednoducho doručí informácie, ktoré si vaš počitač (client) vyžiada.

Aké sú možnosti?

Máme dve základné možnosti: on-premise alebo cloudový server. Obe možnosti majú svoje pre a proti. V prípade, že toto vo firme riešite, je dôležité zvážiť viac faktorov pri rozhodovaní.

Čo je on-premise?

On-premise servery sú fyzické zariadenia, ktoré sa nachádzajú priamo u vás vo firme a vy ste zodpovední za ich údržbu.

Čo je cloud server?

Cloudový server je hosťovaný virtuálne cez tretiu stranu, ktorá tento server spravuje.

Teraz sa poďme pozrieť na to, v čom sa tieto dve možnosti líšia a podľa čoho by ste sa mali rozhodovať.

On-premise ERP

Náklady

V prípade, že si vo firme zvolíte on-premise riešenie, náklady na zriadenie a jeho údržbu budú vždy vyššie ako pri cloudovom ERP riešení.

Bezpečnosť

Keď máte on-premise je bezpečnosť dát vo vašich rukách. Pre niektoré firmy to môže byť výhodou, keďže sa o to vedia sami dobre postarať. Ale je aj naopak veľa firiem to vidí ako veľkú výzvu.

Rast

Pre rast on-premise riešenia je nutné vynaložiť veľa práce aj financií. Zabezpečiť pravidelné nový hardware, či IT odborníkov, nemusí pre firmy finančne výhodné.

Spoľahlivosť

On-premise riešenie nie je odkázané na internetové pripojenie. To môže byť veľkou výhodou pre firmy, ktoré nemajú pripojenie dostupné na všetkých oddeleniach.

Cloud ERP

Náklady

S cloudovým riešením je väčšinou spojený mesačný poplatok, ktorý sa môže meniť aj na základe toho, ako firma rastie. Vďaka tomu, že firmy nemusia investovať peniaze do hardware, implementácia cloudového riešenia je aj časovo menej náročná.

Bezpečnosť

V prípade s cloudom sa firmy musia spoľahnúť na poskytovateľa služby, ktorý sa stará o bezpečnosť dát. To nie je problém ak je to spoľahlivý partner ako napríklad SAP. Ten je na trhu už 50 rokov a bezpečnosť dát je pre SAP jednou z najväčších priorít.

Rast

S cloudom je pre firmy veľmi jednoduché rásť. Poskytuje aj veľkú flexibilitu a produkt SAP Business ByDesign aj neobmedzené úložisko dát.

Spoľahlivosť

Cloudový ERP sa musí spoliehať na internetové pripojenie. A dnes to nie je problém pre väčšinu firiem.

Ako sa rozhodnúť?

Stále neviete, ktoré riešenie je vhodné pre vašu firmu?

Možno vám ďalšie zdroje pomôžu pri rozhodovaní. V prípade, že chcete zistiť či práve cloud môže byť vhodným nástrojom pre vaše podnikanie, naplánujte si bezplatnú konzultáciu.

Prečítajte
si ďalej

BLOG

SAP Business ByDesign @#)%

SAP Business ByDesign – Čo je nové 2305

Čitať ďalej
Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS