Určite máte v office zopár ľudí, s ktorými si nie vždy rozumiete a máte problém nadviazať konverzáciu. Také to trápne ticho na prestávke na kávu a netušíte, ako sa toho zbaviť. Je to úplne normálna vec a nie všetci si rozumieme na rovnakej úrovni.

V skutočnosti je to o tom, že každý z nás má iné preferencie myslenia. Tieto preferencie sa vyvíjajú počas života na základe zážitkov, vzdelania, socio-ekonomických faktorov a tak ďalej. Tento fenomén veľmi dobre popisuje NBI (Neethling brain instrument) model.

V tomto článku sa dozviete, ako s ľuďmi pracovať na základe ich preferencií, a ako si všimnúť náznaky ich preferencií. Možno práve vďaka nim zlepšíte aj vzťahy na pracovisku.

Prečo však je dôležité aby ste rozumeli tomuto modelu? Je to jednoducho preto, lebo podľa článku od Daniela Golemana, emocionálna inteligencia je takisto dôležitá, ako tzv. hard skills, ktoré potrebujeme na vykonávanie našej špecializácie. Samozrejme, asi by sme veľmi neuspeli bez “tvrdých zručností” len s emocionálnou inteligenciou. Goleman však opisuje E.Q. ako veľmi dôležitý faktor ovplyvňujúci schopnosť lídrov viesť svoje tímy, či celé organizácie. Emocionálna inteligencia je dôležitá nie len na pracovisku.

Naspäť však k NBI modelu

Obrázok nižšie perfektne znázorňuje mysliace preferencie podľa tohto modelu.

Kruh je rozdelený do štyroch častí. Pravá a ľavá strana znázorňuje strany nášho mozgu, podľa toho, ako ich využívame. Naopak spodná a vrchná časť znázorňuje vrstvy nášho mozgu. Vnútorná časť (lybický systém) je práve tá, najstaršia, ktorá sa vyvíjala v našich mozgoch už od prvých ľudí. Táto časť spracováva podnety, emócie a podobné vnemy, ktoré sú impulzívne a neposkytuje priestor na racionálne zmýšlanie. Naopak mozgová kôra, ktorej podieľ v našich mozgoch rastie s evolúciou, slúži najmä na racionálnejšie odpovede organizmu na prijaté podnety.

NBI model tak podľa týchto častí rozdeľuje aj ľudské preferencie myslenia do 4 segmentov.

NBI model

Ktorý ste typ?

L1 alebo R2? Alebo ste osoba, ktorá pozrá do budúcnosti a nadchne sa pre inovácie? V takom prípade je možné, že ste R1. Je dôležité vedieť identifikovať, ktorá časť prevláda u vás. Neznamená to však, že ostatné časti sa u vás v žiadnom prípade nenájdu. Tieto preferencie sa dajú zlepšovať, tak ako vaše hard skills a môžno raz prídete na to, že patríte medzi 7% ľudí, ktorí dokážu využiť všetky 4 segmenty.

Ako to teda využiť pre dobré vzťahy?

Základy by sme mali a poznáme aj svoj vlastný typ mysliacich preferencií. Ako to však využiť na to, aby sme lepšie vychádzali s ľuďmi v práci ale aj v osobnom živote?

V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme, čo si všímať pri každom type.

R1 – Stratég s veľkou predstavivosťou

Takíto ľudia majú tendenciu byť kreatívny a pozerať do budúcnosti. Tvrdé dáta, či organizovanosť väčšinou nie sú ich najsilnejšia stránka.

R-jednotky taktiež často konajú impulzívne a spontánne. Ak máte takéhoto kolegu, či šéfa, všímajte si to. Je dosť možné, že takýto človek myslí na budúcnosť desiatky rokov dopredu, stále prichádza s novými nápadmi ako niečo vylepšiť, či inovovať. Stáva sa tiež, že niekedy nechá nový projekt nedokončený a potrebuje k sebe niekoho, kto to za neho doťukne dokonca.

S R1 nájdete spoločnú tému v mnohých oblastiach, keďže sú vždy zvedaví a neprestávajú objavovať.

L1 – Realista a analytik

Tvrdé dáta a fakty podložené dátami. To všetko pocítite u L1. Tento typ človeka sa sustrédí na cieľ, ktorý chce dosiahnuť a nechce okolo toho žiadne obkecávačky. Jednoducho si chce vykonať svoju prácu dobre a poctivo, v čo najrýchlejšom čase.

L1 sa s vami nebude chcieť dlho rozprávať o rodine, či viesť small talk, ktorý nikam nevedie. Sústredia sa vo veľkom na svoju prácu a jej výsledky. Ak niečo od nich potrebujete v práci, prejdite rýchlo k pointe a pýtajte sa narovinu.

R2 – Empatický a sociálny

Konverzácia s takýmto človekom nikdy nie je problém, pretože práve oni sa radi socializujú a dokážu sa porozprávať takmer o všetkom. Sú to aj výborní poslucháči.

Častokrát sú pre nich vzťahy veľmi dôležité, a preto vám radi ukážu fotky svojich detí, či porozprávajú historky z rôznych podujatí. Na pracovnom stole R2 nájdete možno fotky rodiny, zvierat, prípadne obrázky, ktoré ich deti nakreslili sú zavesené na stene.

R2 však častokrát uprednostňujú druhých pred samými sebou, preto im ukážte, že sa na vás môžu spoľahnúť, ak napríklad potrebujú pomoc.

L2 – Vždy organizovaný

Ak tomuto typu poskytnete napríklad prezentáciu, ktorá nemá štruktúru alebo je jednoducho “rozhádzaná,” asi ich to bude veľmi iritovať. L-dvojky potrebujú mať poriadok na pracovisku, v kalendári, ale aj doma.

Milujú svoje zvyky a chodia vždy na čas. Systematicky sa snažia dopracovať k riešeniu problému a nemajú radi zbytočné “odbočky.”

Ak si chcete s takýmto kolegom udržať vzťah, príďte na meeting včas a nezabudnite na dôležité detaily, ktoré by pre tento typ mohli byť prínosné. Určite to ocenia!

Tak si to zhrňme         

NBI model ponúka pomerne slušný základ pre to, aby sme identifikovali mysliace preferencie našich kolegov. Je jasné, že nikto z nás sa nedá zaradiť len do jediného segmentu a je na 100% len R1 či L2.

Skúste však pozorovať správanie ľudí okolo seba. Ako sa správajú v práci, či v osobnom živote? Na základe toho tak budete vedieť, ako ich zaujať, či aké spoločné témy s nimi rozobrať.

Vďaka dostatočnej pozornosti na tieto detaily, budete môcť kolegom ukázať, že vám záleží na dobrých vzťahoch. Taktiež vďaka tejto typológii budete vedieť lepšie spolupracovať na rôznych projektoch a zvýšiť tak svoju efektivitu, či podať lepšie výkony.

Prečítajte
si ďalej

BLOG

SAP Business ByDesign @#)%

SAP Business ByDesign – Čo je nové 2305

Čitať ďalej
Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS