ERP (Enterprise Resource Planning) je softvérový systém, ktorý umožňuje firmám spravovať a optimalizovať ich podnikové procesy. Ak sa chystáte implementovať ERP vo svojej firmy, môžete mať množstvo otázok a pochybností ohľadom toho, ako to bude fungovať a čo očakávať.

A preto sme pre vás pripravili odpovede na najčastejšie otázky ohľadom ERP. 


Čo je cloudové ERP?

Plánovanie podnikových zdrojov (ERP) je softvérový systém, ktorý vám pomáha riadiť celý podnik a podporovať automatizáciu a procesy v oblasti financií, ľudských zdrojov, výroby, dodávateľského reťazca, služieb, obstarávania atď.

Moduly ERP sú integrované do jedného kompletného systému a zdieľajú spoločnú databázu na zjednodušenie procesov a informácií v celom podniku. Podniky môžu rozšíriť rozsah svojho ERP počas ich rastu.

Prečo je ERP dôležité?

Niekedy označovaný ako „centrálny nervový systém podniku,“ softvérový systém ERP poskytuje automatizáciu, integráciu a inteligenciu, ktorá je nevyhnutná pre efektívne riadenie všetkých každodenných podnikových operácií. Väčšina alebo všetky údaje organizácie by sa mali nachádzať v systéme ERP, aby poskytli jediný zdroj pravdy v celom podniku.

Aké sú výhody ERP?

Je to jedna z tých najčastejších otázok… prečo ERP je potrebný a aké výhody vie priniesť?

Vhodný ERP systém ponúka veľa výhod – ktoré sa môžu líšiť v závislosti od toho, ako je systém nasadený. Výhody cloudu ERP sú napríklad iné ako lokálne. Napriek tomu existuje šesť hlavných výhod, ktoré sa vzťahujú na všetky moderné riešenia ERP:

  1. Vyššia produktivita.
  2. Podrobnejšie analýzy.
  3. Zrýchlené výkazníctvo.
  4. Nižšie riziko.
  5. Jednoduchšie IT.
  6. Zlepšená agilita.

Ako fungujú systémy ERP?

Systém ERP, nazývaný aj ERP suite, je tvorený integrovanými modulmi alebo podnikovými aplikáciami, ktoré sa navzájom rozprávajú a zdieľajú spoločnú databázu.

Každý modul ERP sa zvyčajne zameriava na jednu podnikovú oblasť, ale spolupracuje s použitím rovnakých dát, aby vyhovoval potrebám spoločnosti. Obľúbenými východiskovými bodmi sú financie, účtovníctvo, ľudské zdroje, predaj, obstarávanie, logistika a dodávateľský reťazec. Firmy môžu vybrať a vybrať modul, ktorý chcú, a podľa potreby pridať a odstupňovať.

ERP systémy tiež podporujú odvetvové požiadavky, či už ako súčasť základných funkcií systému, alebo prostredníctvom rozšírení aplikácií, ktoré sa bezproblémovo integrujú s balíkom.

Je ERP Cloud Solution vhodné aj pre malé firmy?

ERP nie je len pre globálne podniky. ERP riešenia sú navrhnuté pre podniky všetkých veľkostí – malých, stredných a veľkých.

Malý podnik ERP

Softvér ERP pre malé podniky vám môže pomôcť prekonať tabuľkové kalkulácie a efektívne riadiť všetky aspekty rastúcej spoločnosti – od predaja a vzťahov so zákazníkmi až po finančné účtovníctvo a operácie.

ERP pre stredný trh

V súčasnosti softvér ERP navrhnutý pre spoločnosti a pobočky stredného trhu profituje zo vstavanej analýzy, rýchleho nasadenia a osvedčených postupov pre desiatky rôznych podnikových procesov – finančníctvo, HR, riadenie dodávateľského reťazca a ďalšie.

ERP pre veľke spoločnosti

Veľké spoločnosti s globálnymi alebo dcérskymi operáciami potrebujú robustný a popredný systém ERP s integrovaným AI, strojovým učením a analýzou a inteligentnú automatizáciu na transformáciu obchodných modelov a procesov.

Aký je rozdiel medzi ERP v cloude a on-premise?

ERP v cloude a on-premise ERP sú dve rôzne možnosti implementácie softvérového systému pre správu podnikových procesov. On-premise ERP sa inštaluje a prevádzkuje priamo na mieste vlastnej firmy, zatiaľ čo ERP v cloude je umiestnený v cloude a je k dispozícii prostredníctvom internetu.

Hlavný rozdiel medzi ERP v cloude a on-premise ERP spočíva v tom, kde sa systém nachádza a ako sa k nemu pristupuje. On-premise ERP je prevádzkovaný na vlastnom hardvéri a softvéri firmy, takže firma zodpovedá za jeho správu, údržbu a zálohovanie. Na druhej strane, ERP v cloude sa nachádza na serveroch v cloude a poskytovateľ služieb ERP sa zodpovedá za jeho správu a údržbu.

Viac si môžete prečitať na našom blogu o Cloude vs. On-premise.

Ako môžu ERP systémy pomôcť malým a stredným podnikom prispôsobiť sa novým trendom a výzvam?

S novými situáciami prichádzajú aj nové trendy, ktoré vyžadujú schopnosť rýchlejšie sa adaptovať. Najúspešnejšie malé a stredné podniky sa pripravujú na zajtrajšiu vlnu rastu. V takom prípade je potrebné porozumieť potrebám každého biznis procesu a pripraviť sa na každé riziko a využiť každú novú príležitosť, ktorá sa naskytne.

Na túto tému sme pripravili blog o ERP systéme v období COVID-19, kde môžete zistiť, ako sa ERP riešenia dokázali prispôsobiť nečakanej situácii.

Aké sú najlepšie postupy pre implementáciu ERP systémov?

Implementácia systému na plánovanie podnikových zdrojov (ERP) môže byť pre akúkoľvek organizáciu náročná. Úspešná implementácia ERP vyžaduje starostlivé plánovanie a realizáciu, aby systém spĺňal potreby organizácie, zlepšoval prevádzky a prinášal návratnosť investícií.

Najlepšie postupy pre implementáciu ERP zahŕňajú silné vedenie a sponzorstvo, zapojenie koncových používateľov do procesu, zarovnanie podnikových procesov s ERP tokom práce a starostlivý výber tímu na implementáciu s príslušnými skúsenosťami.

Efektívna komunikácia, školenie a riadenie zmien sú tiež kľúčové faktory. Okrem toho je dôležité mať jasný prehľad o rozsahu projektu, rozpočte a časovom pláne a zvoliť správneho dodávateľa ERP riešenia. Organizácie môžu optimalizovať svoju implementáciu ERP a dosiahnuť podnikový úspech týmito najlepšími postupmi.

Ako transformujú cloudové riešenia finančné riadenie spoločnosti?

Analyzovanie údajov a poskytovanie náhľadov do čísel spoločnosti môže pomôcť spoločnosti prinášať dôležité informácie, ktoré pomáhajú rastu a ďalšiemu rozvoju. Od údajov o produktoch a skladoch až po zákazníkov a zamestnancov má finančné riadenie možnosť prichádzať s novými riešeniami pre budúci rast.

Na tieto kompetencie potrebujete správne technológie. Našťastie existujú cloudové riešenia, ktoré dokážu monitorovať všetky údaje v reálnom čase a vďaka tomu môžete robiť všetky rozhodnutia rýchlejšie a efektívnejšie.

Byť „v cloude“ znamená, že v porovnaní s riešeniami na mieste boli znížené náklady na rýchle prispôsobenie sa meniacemu sa trhu. Náklady na ostatné prevádzkové náklady sa tiež zmenili.

Viac o transformácii finančného riadenia si môžete prečitať v našom blogu.

Ako zistím, že potrebujem systém ERP?

Väčšina podnikov začína používať rôzne jednoduché samostatné nástroje na riadenie rôznych obchodných procesov, ako sú napríklad tabuľky QuickBooks alebo Excel. Toto je päť znamienok, ktorými ste ich prekonali a potrebujete moderný systém ERP.  ERP softvér integruje riešenia a dáta do jedného systému so spoločným rozhraním, čo podnikovým jednotkám uľahčuje komunikáciu a efektívnu prácu.

  1. Venujete viac času denným aktivitám. Ak je riadenie kľúčových aktivít dlhšie, ako napríklad zatváranie kníh, môže byť na vine príliš veľa nesúrodých aplikácií.
  2. Máte veľa nezodpovedaných obchodných otázok. Môžete jednoducho odpovedať na dôležité otázky týkajúce sa vášho podnikania, ako napríklad výnos na rad produktov alebo počet vrátených dodávok? Ak nie, segregované systémy a nedostatočný prístup k metrikám a KPI vás môžu brzdiť. Softvér na plánovanie podnikových zdrojov je navrhnutý tak, aby riešil tieto výzvy.
  3. Máte neukončené obchodné procesy. Sú oblasti, v ktorých sa vaše procesy od vás vzďaľujú? Ak áno, môže byť potrebná reštrukturalizácia vašich podnikových procesov, aby sa prispôsobili rastu alebo meniacim sa prioritám, čo je prirodzené vhodné pre softvér ERP.
  4. Máte manuálne procesy s viacerými množinami údajov. Používa väčšina vašich oddelení svoje vlastné aplikácie a procesy na to, aby veci zvládli? Ak áno, šance venujete príliš veľa času duplicitnému zadaniu údajov. Keď informácie nemôžu prúdiť medzi systémami, vykazovanie trvá dlhšie, často sa vyskytnú chyby a brzdí sa rozhodovanie.
  5. Pri rýchlo sa meniacich príležitostiach vám chýbajú. Trávite toľko času v podniku, že nemôžete hľadať vzrušujúce nové príležitosti? Novšie systémy ERP zahŕňajú pokročilé, inteligentné funkcie, ako napríklad strojové učenie a prediktívnu analýzu, ktoré uľahčujú identifikáciu a kapitalizáciu nových ziskových podnikov.

Prečítajte
si ďalej

BLOG

SAP Business ByDesign @#)%

SAP Business ByDesign – Čo je nové 2305

Čitať ďalej
Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS