Aj vy trávite veľa času riešením problémov svojich kolegov? Zaberá vám to veľa času a tak sa vám nedarí dokončiť poriadne žiadnu prácu? Je to bežné a vy, ako aj vaši zamestnanci sú predsa ľudia a každý máme svoje problémy.

Tieto problémy môžu častokrát presahovať do pracovného života a vytvoriť tak nerovnováhu na pracovisku. Naštrbené vzťahy a nerovnováha následne bránia vašej produktivite, či efektivite práce vašich zamestnancov alebo kolegov.

Stratený čas nám nikto nenahradí a to nás dokáže ešte viac rozhodiť. Ostatní ľudia na pracovisku veľmi ľahko rozoznajú, že sa niečo deje a to sa môže odraziť aj na ich výkone v práci.

Ako rozpoznať túto nerovnováhu na pracovisku?

Je dôležité sledovať, čo sa deje na pracovisku ako zamestnanci hovoria o svojich problémoch. Je možné, že počas prestávky navzájom komunikujú svoju frustráciu a majú aj na to právo, pretože sami cítia, že niečo nie je v poriadku. Zamestnanci sa možno cítia, že ich problémy nie sú vypočuté, či nepochopené.

Väčšina ľudí si chce svoju prácu vykonať dobre a to aj napriek tomu, že možno nemajú svoju prácu radi, prípadne sú frustrovaní. Lídri by mali byť ochotní pochopiť tieto skutočnosti a veriť tomu, že zamestnanci svoju prácu neberú na ľahkú váhu. Chcú vedieť, že vám na nich záleží a že chcete vedieť, aké sú ich potreby. Všetci sme predsa ľudia a chceme vidieť, že sa môžeme na svojho zamestnanca obrátiť so žiadosťou o pomoc.

Aby ste predišli týmto bežným problémom, je dôležité reflektovať a sústrediť sa na vytvorenie rovnováhy na pracovisku. Prekvapivo, toto môžete dosiahnuť jednoduchými konverzáciami so zamestnancami.

V prvom rade si treba rozdeliť tento problém na jednotlivé kroky a pozrieť sa aj na vzťah s konkrétnym zamestnancom.

  1. Spíšte si svoje poznatky a pozorovania o tejto osobe a takisto sa skúste zamyslieť nad tým, ako môžete pôsobiť na zamestnanca vy. Aké je vaše správanie a ako ukazujete svoju nerovnováhu navonok? Táto technika neslúži na to, aby sme svoje poznatky zdieľali s ostatnými. Je to skvelý nástroj na vlastnú sebareflexiu a uvedomenie si svojho správania na pracovisku.
  2. Naplánujte si so zamestnancom konverzáciu. Pravdepodobne to nie je otázka jedného meetingu, kedy vyriešite všetky svoje problémy. Je to dlhodobý proces, ku ktorému by ste mali pristupovať bez akýchkoľvek predsudkov. Dôležité je počúvať toho druhého a zvedavo zisťovať informácie.
  3. Pýtajte sa. Toto nie je priestor na opakovanie svojich požiadaviek a plánovanie úloh na nadchádzajúce obdobie. Je to konverzácia, v ktorej zamestnanec, či kolega strávia väčšinu času rozprávaním.
  4. Aby ste udržali dobré vzťahy na pracovisku, zosumarizujte navzájom svoje poznatky a neskôr si ich nechajte prejsť hlavou. Premýšľajte o tom, čo bolo povedané a ako postupovať v ďalšom pracovnom vzťahu. Opakujte takéto konverzácie pravidelne, aby ste zaistili pravidelný progres.

Medziľudské vzťahy sú jednoducho o počúvaní toho druhého a vlastnej sebareflexii. Nenechajte svoje ego, či pozíciu “nadriadeného” narušiť rovnováhu na pracovisku. Jednoznačne tak dokážete vylepšiť nielen efektivitu v práci, ale aj udržať si svojich zamestnancov.

 

Prečítajte
si ďalej

BLOG

SAP Business ByDesign @#)%

SAP Business ByDesign – Čo je nové 2305

Čitať ďalej
Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS