Všetci v určitom okamihu zažívame stres. Či už ide o každodenný chronický stres alebo občasné nerovnosti na ceste, stres sa k nám môže prikradnúť kedykoľvek. Čo možno neviete o strese je, že nie je všetko zlé. V skutočnosti môžeme zažiť eustres alebo pozitívny stres rovnako často ako negatívny stres.

Ak je pre vás myšlienka pozitívneho stresu nová, nie ste sami. Väčšina z nás stotožňuje všetok stres s negatívnymi skúsenosťami.

Klinický psychiater Dr. Michael Genovese hovorí, že len zriedka považujeme stres za pozitívnu vec, ale eustres je práve to – pozitívny stres. „Vzrušujúce alebo stresujúce udalosti spôsobujú v tele chemickú reakciu,“ vysvetlil.

Eustres je zvyčajne produktom nervov, ktoré sa môžu prejaviť, keď čelíte zábavnej výzve. Genovese hovorí, že je to dôležité, pretože bez eustresu môže utrpieť naše blaho.

Eustres nám pomáha zostať motivovaný, pracovať na cieľoch a cítiť sa dobre v živote.

Čo je to distres?

Pokiaľ ide o protiklady, distres a eustres sú na oboch koncoch spektra. Na rozdiel od eustresu, distres môže spôsobiť, že sa budete cítiť ohromení, pretože vaše zdroje (fyzické, mentálne, emocionálne) nie sú dostatočné na splnenie požiadaviek, ktorým čelíte.

Psychológovia hovoria, že tento typ negatívneho stresu môže viesť k úzkosti, depresii a zníženiu výkonnosti.

Čo robí eustres „dobrým stresom“?

Pracovať a žiť mimo našej komfortnej zóny je dobrá vec. Keď sa cítime ohromení, stres sa môže zmeniť na negatívny. To je dôvod, prečo je eustres takou dôležitou súčasťou nášho celkového zdravia.

„Eustres vyvoláva pozitívne pocity vzrušenia, naplnenia, zmyslu, spokojnosti a pohody,“ povedal Dr. Lee.

Vysvetľuje, že eustres je dobrý, pretože sa cítite sebaisto, adekvátne a stimulovaní výzvou, ktorú zažívate od stresora. Emocionálne môže eustres vyústiť do pozitívnych pocitov spokojnosti, inšpirácie a motivácie.

Psychologička Dr. Kara Fasone hovorí, že eustres je o dostatočnej výzve bez vynaloženia všetkých zdrojov. Tento typ stresu vám umožňuje rásť v troch oblastiach:

  • Emocionálne môže eustres vyústiť do pozitívnych pocitov spokojnosti, inšpirácie a motivácie.
  • Psychologicky nám eustres zlepšuje našu efektívnosť, autonómiu a odolnosť.
  • Fyzicky eustres pomáha budovať naše telo (napr. absolvovaním náročného tréningu).

Eustres

Aké sú niektoré príklady eustresu?

Eustres môžete nájsť vo všetkých oblastiach svojho života. Od pracovných a medziľudských vzťahov až po domáce a rodinné vzťahy, príležitosti na prežívanie pozitívneho stresu sú bohaté.

Kara Fasone zdieľa niekoľko spôsobov, ako môžete vidieť, ako sa eustres objavuje vo vašom živote:


Eustres a cestovanie

Cestovanie je zo svojej podstaty stresujúce, najmä keď ide o vzdialené miesto s iným jazykom a zvykmi.

Zároveň sa však dostanete na nové zaujímavé miesto s rôznymi jedlami, ktoré si môžete vychutnať, novými miestami, ktoré môžete vidieť, a celou kultúrou, ktorú môžete zažiť. Hoci je cestovanie stresujúce, mnohým ľuďom otvára oči a je vnímané pozitívne.


Eustres v práci

Príkladom eustresu v práci je prijatie nového projektu, ktorý vás povzbudzuje, aby ste využili existujúce silné stránky (čo môže byť neuveriteľne energizujúce) a vyžaduje, aby ste zdokonaľovali existujúce zručnosti alebo sa naučili nové.

Projekty súvisiace s prácou poháňajú eustres iba vtedy, ak sú náročné, ale realistické. Ak sú termíny nerealisticky tesné, žonglujete s mnohými projektmi (nerealistické pracovné zaťaženie) alebo pracujete s toxickou tímovou kultúrou, je pravdepodobnejšie, že zažijete tieseň a negatívne dôsledky, ktoré s tým súvisia. Ako si zlepšiť vzťahy na pracovisku sme spominali v tomto blogu, a tiež o tom ako zistiť ktorý ste typ na pracovisku viete najsť v našom članku o typoch ľudí.


Eustres a fyzická kondícia

Fyzicky je eustres ilustrovaný výzvou pre vaše telo (napr. zdvíhaním závažia), aby ste podporili rast (v tomto prípade silu, vytrvalosť a rast svalov)

V posilňovni alebo na prechádzke môžete džemovať podľa svojich melódií a úplne sa venovať cvičeniu. Možno si ani neuvedomujete, aká vyčerpávajúca sa práca stala, pretože ste zachytení v momente.


Eustres v osobných záujmoch

Stanovenie náročných cieľov okolo vašich záujmov alebo vášní je ďalším príkladom eustresu. Ako ľudia máme vrodenú schopnosť učiť sa. Učenie sa novým veciam môže byť náročné. A rastúca odbornosť v určitej oblasti sa nedeje priamočiaro.

Zvyčajne existuje fáza učenia, v ktorej môžete byť úplne hrozní. Ale z tých chýb sa učíš. Keď začnete vidieť malé výhry a budete pokračovať v budovaní vlastnej účinnosti, budete motivovaní pokračovať v učení a zlepšovaní.

Aké sú spôsoby, ako do svojho života zahrnúť viac pozitívneho stresu?

Je veľká šanca, že už do svojho života pravidelne zahŕňate pozitívny stres. Ak však hľadáte spôsoby, ako urobiť eustres súčasťou vášho každého dňa, Kara Fasone pridáva niekoľko nápadov, ktoré vám pomôžu začať:

 

  • Naučte sa každý deň niečo nové, či už veľké alebo malé.
  • Dostaňte sa v práci mimo svoju zónu pohodlia. To môže znamenať prevzatie novej zodpovednosti alebo rozvoj novej zručnosti. O tom ako si zlepšiť efektivitu v práci sme spominali v tom to blogu.
  • Cvičiť, cvičiť, cvičiť!
  • Naučte sa, ako si stanoviť ciele (osobné a profesionálne), ktoré sú náročné a realistické. Sledujte svoj pokrok.

Produktívny pozitívny stres

Stres, či už pozitívny alebo negatívny, je bežnou súčasťou života. Možno nemáme kontrolu nad niektorým negatívnym stresom, ktorý zažívame, ale môžeme hľadať spôsoby, ako do nášho života zahrnúť viac eustresu.

Prečítajte
si ďalej

BLOG

SAP Business ByDesign @#)%

SAP Business ByDesign – Čo je nové 2305

Čitať ďalej
Prekážky produktivity v práci

Prekážky produktivity: Prečo nie sme dostatočne produktivní?

Čitať ďalej
MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY?

KONTAKTUJTE NÁS